logo-kraje

Dopravní portál

Olomouckého kraje

Dopravní portál

olomouckého kraje

Správa krajských komunikací

Správa státních komunikací

Dopravní agenda krajského úřadu

Veřejná doprava objednávaná krajem

V Olomouckém kraji už brzy vyroste takzvaná chytrá zastávka pro cestující na na železnici. Vznikne Celkem jich Správa železnic chce v České republice do konce roku vybudovat 12. V našem regionu to bude Velká Bystřice zastávka.

Chytrou zastávku bude tvořit prosklený přístřešek pro cestující vybavený smart technologiemi. Kromě elektronického informačního panelu půjde o spínané LED osvětlení, kamerový systém a také možnost nabíjení telefonů.

Každý přístřešek bude v antivandalském provedení, stejně jako lavička s opěradlem a odpadkový koš. Na informačním panelu s dotykovou obrazovkou si cestující budou moct zobrazit na displeji pravidelný jízdní řád, tabuli s odjezdy nebo zobrazení aktuální polohy vlaku. K podávání akustických informací poslouží reproduktor.

„Přístřešky na zastávkách poslouží cestujícím nejen jako ochrana před rozmary počasí, ale jejich součástí budou i dotykové displeje s aktuálními provozními informacemi,“ popisuje generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Celkově je chytrá zastávka koncipována tak, aby měla velice nízký odběr elektrické energie a byla maximálně úsporná. Díky tomu ji bude možné napájet solárními panely.